Pro sychravé podzimní měsíce jsme si pro vás připravili nenáročné menu ve kterém hrají hlavní roli sezónní, lokální potraviny. Skládá se z běžně dostupných surovin a navíc ho dokážou připravit i studenti a začínající kuchaři.
Nechte se spolu s námi inspirovat a objevte nové možnosti, jak si vychutnat ingredience, které jste možná dosud neprávem považovali za fádní. Profitovat z toho bude nejen životní prostředí, ale především vaše chuťové pohárky!
Podzimní salát z červené řepy
Jako předkrm nás čeká hřejivý salát z červené řepy s vlašskými ořechy a kozím sýrem. Ten je na hony vzdálený od sterilovaných kostiček páchnoucích po octu, tak nechvalně známých ze školních jídelen. Díky pečení se naopak v řepě uvolní jemná chuť karamelu, který spolu se zálivkou povýší prostou řepu na mistrovské dílo.
Budeme potřebovat
- ● tři červené řepy
- ● 2 lžíce hrubozrnné soli
- ● řepkový olej
- ● 4 stroužky česneku
- ● čerstvé bylinky (tymián, rozmarýn či kopr)
- ● šťávu z půlky citronu
- ● lžíci medu
- ● špetku pepře
- ● ¼ lžičky soli
- ● lžíci olivového oleje
- ● čerstvý kozí sýr
1. Neoloupanou řepu omyjeme a položíme ji na připravený arch hliníkové fólie. Zasypeme hrubozrnnou solí, přidáme neloupané stroužky česneku, libovolné koření a lehce zakápneme olejem.
2. Alobal okolo řepy pevně utěsníme (pro jistotu můžeme použít dvě vrstvy) a položíme na plech spojem nahoru. Nožem uděláme malou dírku, aby mohla unikat pára.
3. Pečeme na 200 stupňů cca hodinu, u větších bulev klidně půl hodinu přidáme.
4. Řepu z trouby vyndáme a necháme ji ještě zabalenou 10 minut odpočívat. Do trouby místo ní vložíme na plechu rozprostřené vlašské ořechy, aby se nasucho lehce opražily a zvýraznila se tak jejich chuť. Je potřeba je hlídat, nezabere to více než 10 minut.
5. Mezitím co se pečou ořechy si připravíme zálivku. V misce pouze smícháme med, citronovou šťávu, sůl, pepř a olej.
6. Řepu vyjmeme z alobalu a česnek (teď už značně změklý) zbavíme slupky a přidáme do zálivky. Řepu oloupeme a nakrájíme na tenké plátky, které vyrovnáme na talíř. Zakápneme zálivkou, posypeme ořechy a přidáme rozdrobený čerstvý sýr. A voilà, jednoduchý podzimní salát je na světě! Podávat ho můžeme jak ještě horký, tak i vychlazený.
Zapečené plněné brambory s čočkou
V hlavním chodu hrají prim obyčejné brambory. My je však nebudeme podávat jako běžnou přílohu, ale naplníme si je čočkou a doladíme jednoduchým dresinkem. Věřte nám, že nezbyde ani kousek.
Na tři porce budeme potřebovat
- ● 600 g brambor
- ● 2 mrkve
- ● 1 kořen petržele
- ● 1 cibule
- ● 4 stroužky česneku
- ● 150 g červené čočky
- ● 2 bobkové listy
- ● 80 g ovesných vloček
- ● 4 lžíce strouhanky
- ● lžičku a půl soli
- ● pepř
- ● 2 lžičky sušené majoránky
- ● 1 lžička římského kmínu
- ● řepkový olej
- ● zakysaná smetana
1. Do hrnce s vroucí osolenou vodou vložíme neloupané přepůlené brambory a vaříme 20 minut. Čočku vložíme do menšího hrnce a zalijeme vodou asi 1 cm nad úroveň čočky. Přidáme dva bobkové listy a vaříme asi 8 minut (čočka nemusí být kompletně měkká, změkne později během pečení v troubě). Brambory i čočku scedíme a necháme vychladnout.
2. Cibuli, mrkev a petržel oloupeme, nakrájíme na tenké plátky a na dvou lžících oleje je zlehka opečeme, aby pustily vodu a změkly. Opečenou zeleninu přidáme do mísy k čočce spolu s ovesnými vločkami, strouhankou, prolisovaným česnekem, solí, pepřem, římským kmínem a majoránkou.
3. Vychladlé brambory lžičkou vydlabeme tak, aby nám zůstaly asi půl centimetru silné okraje. Vnitřky brambor nevyhazujeme, ale přidáme je k čočce.
4. Směs důkladně promícháme a ochutnáme, případně dosolíme či zahustíme ještě trochou strouhanky. Těsto by se mělo jen lehce lepit na ruce a mělo by být možné ho tvarovat rukama namočenýma ve vodě.
5. Zapneme troubu a vyhřejeme ji na 190 stupňů. Plech potřeme olejem.
6. Brambory naplníme čočkovou směsí (s náplní nešetřete!) a vkládáme je náplní nahoru na vymaštěný plech. Vložíme do trouby a pečeme asi 40 minut.
7. Mezitím, co se brambory pečou si připravíme jednoduchý dip ze zakysané smetany, který dle chuti osolíme tím, co máme zrovna doma. Nám se nejlépe osvědčila kombinace mleté papriky, soli, jemně nakrájené cibulky a octa.
Jablečno-ořechový jáhelník
Jako sladkou tečku jsme zvolili staročeský jáhelník ve veganské úpravě, který celý dům provoní osvědčenou kombinací jablek a skořice. Jáhel se vůbec nemusíte bát, v českých zemích se používají od nepaměti. V posledních desetiletích je však skoro zcela nahradila bílá rýže, která se však bohužel z nutričního hlediska jáhlům nemůže rovnat.
Budeme potřebovat
- ● 200 g jáhel
- ● 6 lžic cukru
- ● 600 ml mléka (doporučujeme mandlové)
- ● 400 g jablek (volíme ta česká s červenou slupkou)
- ● 2 lžíce kukuřičného škrobu
- ● 1 lžička skořice
- ● 150 g jablečného pyré nebo přesnídávky
- ● 100 g mletých lískových ořechů
1. Na úplný začátek doporučujeme jáhly nasypat do sítka a přelít nad dřezem vroucí vodou. Jáhly se tak spaří a zbaví případné hořkosti.
2. Následně je vložíme do hrnce, zalijeme mlékem a pozvolna vaříme asi 15 až 20 minut. Z počátku občas promícháme, ke konci už mícháme bez přestání, dokud nevznikne hustá kaše, kterou osladíme dvěma lžícemi cukru.
3. Jablka dle libosti oloupeme nebo necháme i se slupkou a nakrájíme na kostky cca 1 cm velké. V misce je smícháme se škrobem, skořicí, jablečným pyré a zbylými čtyřmi lžícemi cukru.
4. Dortovou formu vyložíme pečícím papírem a na dno rozprostřeme polovinu jáhelné kaše. Poklademe jablky a zalijeme druhou polovinou kaše. Navrch nasypeme mleté ořechy, které rukou lehce zatlačíme do kaše, aby po upečení neopadávaly.
5. Vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů a pečeme dokud koláč nezhnědne a okraje se nezačnou odlepovat od kraje formy, přibližně 45 minut.
6. Jáhelník chutná nejlépe teplý, ale po vytažení z trouby ho necháme alespoň půl hodiny vychladnout, aby se lépe krájel.
Rada na závěr
Kromě námi zvolených ingrediencí doporučujeme do jídelníčku v podzimních měsících zařadit například křen, kapustu, dýni, houby nebo švestky. Pokud si nebudete vědět rady s tím, kdy je konkrétní zelenina či ovoce uprostřed sezóny, doporučujeme navštívit nejbližší farmářský trh. Budete tak mít záruku čerstvosti i dobrý pocit z podpory místních zemědělců.
Na jaké jídlo se během sychravých podzimních dnů těšíte nejvíce vy? Měníte nějak svůj jídelníček na základě ročního období? Napište nám do komentářů pod příspěvkem!