10 nejekologičtějších potravin! Minimálně jedna vás překvapí | COPE

10 nejekologičtějších potravin! Minimálně jedna vás překvapí

Všichni si asi dokážeme představit, které potraviny a jejich zpracování se našeho životního prostředí dotýkají nejvýrazněji. Řadí se sem v posledních letech hojně skloňovaný palmový olej, kukuřice nebo hovězí maso. Víte ale, které potraviny jsou naopak k naší planetě nejpřívětivější?

Jak jíst ekologičtěji?

Než se pustíme do samotného výčtu nejekologičtějších potravin, řekněme si, jaký mají průmyslově zpracované potraviny dopad na naši planetu. Odnáší to především čistota vody, hlavně té podzemní. Kvůli škodlivým látkám v podzemní vodě pak hrozí úhyn ryb nebo znečištění pitné vody v zemědělských oblastech. Znečišťuje se ale také vzduch a stoupá spotřeba energie. Tušili jste, že až 40 % energie „tekoucí“ do potravinářského průmyslu spolkne produkce syntetických hnojiv a pesticidů?

Co dělat, abyste měli z udržitelnosti svého jídelníčku ještě lepší pocit?

  • Vařit si sám. Pak budete vždycky vědět, co vám přistane na talíři.
  • Nakupovat udržitelně. Záleží jen na vás, po jakých potravinách sáhnete. Zajdete raději na místní trh, kde nakoupíte čerstvé, sezónní a lokální suroviny, nebo ještě stále všechno hledáte v supermarketu?
  • Redukovat odpad (nejen) při vaření. Zkuste zpracovávat veškeré části potravin, které koupíte nebo vypěstujete. A když už vám při vaření něco zbyde, hoďte to na kompost. Už ho máte doma? Ani panelák není překážkou. Mrkněte, jak na to, třeba ve videu Jak založit vermikompostér.
  •  

10 nejvíc eco-friendly potravin

Nyní přichází na řadu výčet zdravých potravin, na kterých si odteď pochutnáte ještě víc, protože už budete vědět, že mají minimální dopad na naše životní prostředí.

1. Hrách setý

Oblíbený zelený hrášek je na pěstování naprosto nenáročný. V půdě přirozeně fixuje dusík, a proto nepotřebuje žádná syntetická hnojiva. Po sklizni dokonce zanechá půdu bohatou na živiny. Hrášek zvládnete hravě vypěstovat sami. Zasaďte ho na jaře, kdy ho nebude potřeba nechávat předem klíčit – pamatujete ze školy klíčení semínek na vatě? – a už za 3 měsíce můžete sklízet.

2. Čočka

Která potravina s vysokým obsahem bílkovin je ekologicky nejšetrnější? Překvapivě je to jeden z nejoblíbenějších druhů luštěnin, čočka. Nejoblíbenější zdroj proteinů – kuřecí maso – má pro porovnání až 7x horší dopad na životní prostředí než právě čočka.

3. Rajčata

Lokálně vypěstovaná rajčata mají velmi malou uhlíkovou stopu a díky hlubším kořenům, které pro vláhu sahají hlouběji do půdy, nespotřebují tolik povrchové vody. Jejich plná chuť vás pak snadno přiměje, abyste rajčata ze supermarketu odsunuli na vedlejší kolej.

4. Fazole

Stejně jako čočka jsou i fazole výborným zdrojem bílkovin s nízkou uhlíkovou stopou. A když je navíc začnete nakupovat suché a ve velkém (nejlépe v bezobalových prodejnách), zbavíte se škodlivého BPA, který se vyskytuje v plechovkách.

5. Brokolice

Vypěstování jednoho kilogramu na vitamíny a minerály bohaté brokolice uvolní do ovzduší méně oxidu uhličitého, než když ujedete zhruba 1,5 km autem. To je skvělé, že? Pěstuje se navíc bez chemických pesticidů, protože sama brokolice působí jako přírodní pesticid.

6. Ořechy

Nejenže do svého těla díky ořechům dostanete zdraví prospěšné tuky, kvalitní bílkoviny a minimum sacharidů, CO2dopad při vypěstování 100 g ořechů, ze kterých máte minimálně 2 svačinky, je nižší, než když autem 2x obkroužíte dráhu na atletickém okruhu.

7. Amarant neboli laskavec

Bezlepková obilovina budoucnosti. V kuchyni opomíjená nenáročná potravina je nabitá bílkovinami, vitamíny i minerály. Na pěstování je naprosto nenáročná. Roste téměř za každých podmínek a stačí jí jen trocha vody.

8. Brambory

Ani obyčejné brambory nepotřebují velké množství syntetických chemikálií, protože samy produkují přírodní pesticidy a fungicidy. I proto brambory vydrží ve sklepě několik měsíců. Navíc jsou šetrné ke spotřebě vody. Na 1 kilogram vypěstovaných brambor padne jen 100 litrů vody. Oproti tomu rýže spotřebuje více než sedminásobek.

9. Pomeranče

Konečně první ovocný zástupce. Sladké pomeranče jsou obdobně jako brambory nenáročné na spotřebu vody. Na 1 kilogram pomerančů se spotřebuje cca 110 litrů vody. U pomerančů ale musíme přihlédnout k dovozu a počítat pouze s těmi z organického zemědělství, takže u nás v Čechách bych sáhla raději po místních sezónních druzích ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky.

10. Udržitelná čokoláda

Není čokoláda jako čokoláda. Cesta čokolády ohleduplné k životnímu prostředí začíná už u samotných čokoládových bobů, které se pěstují organicky, tedy čistě v bio kvalitě. Pak už je míč na straně výrobce, který dohlédne na minimální uhlíkovou stopu. Do našeho žebříčku tak zapadá jen kvalitní hořká a navíc veganská čokoláda. Už jste nějakou z udržitelných čokolád ochutnali?

 

TIP! Pokud vám výčet nestačil, podívejte se na jednotlivé potraviny blíž a zjistěte, jaký mají dopad na životní prostředí díky porovnávací encyklopedii potravin na FootPrint.org.Autor: Nikola Nevečeřalová

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Fotky: Shutterstock, Pexels.com